Ek ders ücretlerinde yüzde 25 artışa gidiliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “85 milyon olarak hepimizin birinci önceliği evlatlarımızın geleceğidir. Eğitim meselesinde, siyasi görüşü ne olursa olsun tüm paydaşların, yapıcı eleştirilerine açığız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, 2002’den beri boş durmadıklarını, Türkiye Yüzyılı’na giden yolun önündeki taşları temizlediklerini, altyapısını kurduklarını, eğitimden teknolojiye, ulaştırmadan savunmaya, demokrasiden hak ve özgürlüklere kadar her alanda çok ciddi hazırlık yaptıklarını,  eğitime daima özel önem ve öncelik verdiklerini belirtti.

Bazı öğretmenlerin ek ders ücretlerine 3 kata yakın zam geliyor Bazı öğretmenlerin ek ders ücretlerine 3 kata yakın zam geliyor

2002 yılında göreve geldiklerinde derslik sayısının 343 bin olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün bu sayının iki kata yakın artışla 620 bine çıktığını söyledi.

“21 sene önce yaklaşık 500 bin öğretmenimiz varken, şimdi 1 milyon 200 bin öğretmenimiz var” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hâlihazırda görev yapan öğretmenlerin yüzde 80’ini biz atadık. Rekor sayıdaki atamalar yanında, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu hayata geçirerek, öğretmenlerimize ilave mali ve ekonomik haklar tanıdık.”

“EK DERS ÜCRETLERİNDE YÜZDE 25 ORANINDA İLAVE BİR ARTIŞA GİDİYORUZ”

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar ve usta öğreticilerle ilgili atılan adımlara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Millî Eğitim Burslusu lisansüstü öğrencilerin burslarını da okudukları ülkenin şartlarına göre değişen oranlarda yükselttiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burslarda, döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında bir zam yapmış oluyoruz. Her iki müjdemizin de hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin ekonomisi güçlendikçe, bundan 85 milyonun her bir ferdinin hak ettiği payı almasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“85 milyon olarak hepimizin birinci önceliği evlatlarımızın geleceğidir” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Eğitim meselesinde, siyasi görüşü ne olursa olsun tüm paydaşların, yapıcı eleştirilerine açığız. Önerisi olan getirsin; fikri olan paylaşsın; tenkidi olan iletsin. Yapılan her çalışmaya kapı-duvar olmak yerine, eğitimde kaliteyi artıracak projeler sunulsun ama doğrudan istikbalimizi ilgilendiren eğitim konusu, ‘ideolojik kakofoniye’ mahkûm edilmesin.”

Kaynak: TCCB Sitesi

https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/149429/-85-milyon-olarak-hepimizin-birinci-onceligi-evlatlarimizin-gelecegidir-