Sonradan göreve başlayan öğretmenlere ödenecek olan eğitime hazırlık ödeneği tutarları

2020-2021 eğitime hazırlık ödeneği, Sonradan göreve başlayan öğretmenlere ödenecek olan eğitime hazırlık ödeneği tutarları , öğretmenlerin sonradan göreve başlamaları halinde alacakları eğitime hazırlık ödenek tutarları Eğitim Ödeneği - Çeşitli sebeplerle (askerlik, ücretsiz izin, doğum izni vs.) eylül ayı içerisinde fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarından sonra belirli oranlarda ödenir.

Sonradan göreve başlayan öğretmenlere ödenecek olan eğitime hazırlık ödeneği tutarları

Sonradan Göreve Başlayan Öğretmenler Ne Kadar Eğitime Hazırlık Ödeneği Alır?

Öğretmenlere eğitim öğretim  yılının başında ödenen eğitim öğretim ödeneği eğitim yılı başında görevde olmayanlarada göreve başlama sürelerine göre bütçe kanunda yer alan oranlar üzerinden ödenir.Konuya ilişkin bütçe kanununda yer alan düzenleme aşağıdaki gibidir.

657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75’i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50’si oranında yapılır.

Eğitime Hazırlık Ödeneği Kimlere Ödenir ?

Eğitime hazırlık ödeneği eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapan kişilere verilir. Bununla birlikte, İlköğretim ve okul müdürlerine, müdür yardımcılarına, cezaevi okullarında çalışan öğretmenlere, yöneticilere, eğitim uzmanı ve yardımcılarına da eğitime hazırlık ödeneğinden faydalanma hakkı tanınmıştır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre hazırlık ödeneği, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenir

2020 ve 2021  yıllarıda  öğretmenler ne kadar eğitime hazırlık ödeneği alacaklar 

Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararında yer alan düzenlemeye göre Öğretim yılına hazırlık ödeneği Madde 11- (1) 657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesinde öngörülen öğretim yılma hazırlık ödeneği; 2020 yılında 1.210 TL, 2021 yılında 1.250 TL olarak ödenir. (2019 yılında öğretim yılına hazırlık ödeneği 1180 TL olarak ödenecek)

Eğitime hazırlık ödeneğinden hangi kesintiler yapılır?

Devlet Memurları Kanunu bu ödemeden sadece Damga Vergisi kesintisi yapılacağı hükmüne yer vermiştir.Ancak sözleşmeli öğretmenlerden sgk kesintisi ve vergi kesintisi yapıldığından bu öğretmenlere daha az ödeme yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 12:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.