Adalet Bakanlığı personeli, maaş promosyonun güncellenmesi taleplerinin neticeye ulaşmasını bekliyor.

Adalet Bakanlığı 22 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı promosyon anlaşması ile 3 yıllığına tek seferde ödenmek üzere 25 bin TL'lik promosyon anlaşmasına imza atmıştı.

Adalet Bakanlığı, resmi internet sitesinden yapılan anlaşmayı şöyle duyurmuştu:

"Adalet Bakanlığı personelinin banka promosyon anlaşması rekor bir rakamla protokole bağlanmıştır.

Adalet Bakanlığı merkez ve merkez dışı birimleri ile adalet teşkilatında görev yapan personelin maaş, ücret ve diğer ödemelerinin yapılacağı bankanın tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ihalenin ilk oturumu 19.08.2022 tarihinde yapılmıştır.

İhalenin ilk oturumunda en yüksek teklif 20.100 TL olarak Vakıfbank tarafından verilmiştir. Diğer bankalar ise ihaleden çekilmiştir.

Bakanlığımız temsilcileri ve Büro Memur Sen ile Koop İş Sen yetkililerinin katılımıyla 22.08.2022 tarihinde yapılan ihalenin son oturumunda Vakıfbank peşin ödenmek üzere 25.000 TL olarak teklifini revize etmiştir.

Bu teklif üzerine ihale bu rakam üzerinden sonuçlandırılmıştır.

İhale sonucunda 3 yıllık promosyon bedeli olarak belirlenen 25.000 TL, 01.09.2022 - 01.10.2022 arasında tek seferde, peşin ve eşit olarak hiçbir kesinti yapılmaksızın ilgili personellere ayrı ayrı ödenecektir.

Sürece katkılarından dolayı  Büro Memur Sendikası ile Koop-İş Sendikalarına ve Vakıfbank Genel Müdürü başta olmak üzere banka temsilcilerine teşekkür ediyoruz.

Milletimize adalet hizmetlerini sunmak için faaliyetlerini özveriyle sürdüren her bir personelimize banka promosyon anlaşmasıyla ödenecek olan rekor miktarın hayırlı olmasını dileriz."

Ancak aradan geçen zaman diliminde enflasyon oranlarında yaşanan artış sebebiyle 3 yıllık promosyon  tutarında büyük bir erime yaşandı.

Personelin promosyon güncelleme talepleri çeşitli mecralardan Adalet Bakanı ve Bakanlık yetkililerine iletilmişti. 

Kurum idari kurul toplantısında maaş promosyonunun güncellenmesi konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Promosyon güncellenmesi konusunda gerek Adalet Bakanlığı gerekse sendikalar anlaşma yapılan bankaya yazı yazdılar. Ancak, promosyon yapılan banka bugüne kadar personelin beklediği güncelemeyi yapmadı.

Defterdarlıklar ve Vergi Dairesi Başkanlıkları birleşti Defterdarlıklar ve Vergi Dairesi Başkanlıkları birleşti

Adalet Bakanlığı personeli, bu konudaki rahatsızlıklarını çeşitli mecralarda dile getirerek promosyon güncellemesi konusunun bir an evvel çözülmesini beklemektedirler. Konunun çözümü için Adalet Bakanlığı yetkililerinin ilgili banka nezdinde daha somut adım atmasını istemektedirler. 

Editör: Mustafa Rüzgar