Memurlar sendika ve derneklere ait rozet takabilir mi?

Memurlar sendika ve derneklere ait rozet takabilir mi?

Memurlar sendika ve derneklere ait rozet takabilir mi?

Memurlar sendika ve derneklere ait rozet takabilir mi?

Devlet Memurlarının kılık kıyafet konusunda  kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetinde oldukları 657 sayılı Kanun'un Ek 19 uncu maddesi ile hüküm altına alınmıştır. Memurların kılık ve kıyafet kuralları ile ilgili olarak detaylı düzenleme ise Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personellerin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik ile yapılmıştır. Kamuda görev yapan personellerin görevlerini yaparken bu yönetmelik hükümlerine uygun davranması gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personellerin kimi zaman mensubu oldukları sendikalara veyahut üyesi oldukları derneklere ait rozet taktığına şahit olmaktayız.  Hatta bazı memurlar tuttukları takımların rozetini takmaktadırlar. Bu konuda Devlet memurları için kısıtlayıcı bir hüküm bulunmakta mıdır? Yoksa memurlar istedikleri rozeti takmakta serbest midir? Bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kılık ve kıyafet yönetmeliğinin 9 uncu maddesinde bu konuda düzenleme yapılmıştır. Söz konusu maddede Devlet memurlarının hangi rozetleri takıp hangi rozetleri takamayacağına dair hüküm bulunmaktadır.

Madde yer alan düzenlemeye göre Devlet memurları; görev yaptığı yerin, mezun olduğu okulun ve Hükumetçe özel günler için çıkarılan rozetleri takabilir. Örneğin, üniversitede çalışan bir personel görev yaptığı üniversitenin rozetini takabilir. Hükumet, Atatürk'ün doğumunun 150 inci yılı ya da Cumhuriyetin 100 üncü yılı için rozet çıkarmışsa memur bu rozetleri de takabilir. Memurların bu sayılanlar dışındaki rozet, işaret, nişan vb şeyleri takması ise yasaktır. Yukarıda yer alan mevzuat hükmüne göre,Devlet memurlarının sendika ve derneklere ait rozetleri takması mümkün gözükmemektedir.


Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik'in 17 inci maddesinde de aynı hüküm yer almaktadır.

Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 10:29
YORUM EKLE