Kış kıyafet uygulaması ne zaman başlayacak?

Kış kıyafet uygulaması ne zaman başlayacak?

Kış kıyafet uygulaması ne zaman başlayacak?

Kış kıyafet uygulaması ne zaman başlayacak?

Devlet Memurlarının kılık kıyafet konusunda  kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetinde oldukları 657 sayılı Kanun'un Ek 19 uncu maddesi ile hüküm altına alınmıştır. Memurların kılık ve kıyafet kuralları ile ilgili olarak detaylı düzenleme ise Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personellerin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik ile yapılmıştır.

Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasındaki süreyi yaz dönemi olarak ifade etmiştir. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar ise bakanlık merkez teşkilatında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri gözönünde tutularak Valilerce tespit edileceği de yine aynı yönetmelikte ifade edilmiştir.

İdareler genellikle yaz dönemlerinde memurları için takım elbise giyme ve kravat takma zorunluluğunu kaldırmaktadırlar. Memurlar için yazlık kıyafet uygulaması bu ay içerinde sona eriyor.

Kamu kurumları birimlerine gönderdikleri yazılarla personellerinin 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren kış dönemi kılık kıyafet uygulamasına riayet etmeleri için uyardı. Kamu kurumlarında görevli personeller 15 Eylül 2020 tarihi itibariyle mesaiye gelirken takım elbise giyip kravat takmak zorundalar. 

Koronavirüa önlemleri sebebiyle kılık kıyafet konusunda farklı bir uygulamaya gidilirse sitemizde paylaşım yapılacaktır

YORUM EKLE