Amcası dayısı ölen memur ölüm izni alabilir mi?

memur hangi yakınları için ölüm izni alabilir memur amca dayı hala teyze ölüm izni hakkı varmı

Amcası dayısı ölen memur ölüm izni alabilir mi?

Memurun amcası dayısı ölürse ölüm izni hakkı varmı ?

Memur olarak çalışanların ölüm izni hakkı 657 sayılı Kanunun 104. maddesinin B bendinde mazeret izinlerinin anlatıldığı kısımda açıklamıştır.İlgili kanun maddesinde göre memurun kanun maddesinde yer alan akraba ve yakınlarının vefat etmesi ölmesi halinde 7 gün ölüm izni kullanma hakkı bulunmaktadır.Memura verilecek ölüm iznindeki 7 günlük süre takvim günüdür.Bu nedenle hafta sonu tatilleri veya resmi bayramlara denk gelen günlerde bu iznin uzaması mümkün değildir. Memurun ölüm izni kullanabileceği yakınları aşağıda sayılmıştır. Aşağıda sayılan yakınları haricinde memura mazeret izni kapsamında ölüm izni verilmesi mümkün değildir. Bu nedenle memurun amca dayı hala teyze gibi akrabalarının ölmesi halinde memur ölüm izni alamayacaktır.Memurun ilgili yakınlarının ölümü nedeniyle izin almak isterse yıllık izin kullanmak zorundadır.

Memurun ölüm izni alabileceği yakınları 

-Memurun Eşinin veya çocuklarının ölmesi durumunda

-Memurun kendi anne,baba ve kardeşlerinin ölmesi durumunda

-Memurun eşinin annesi (Kayınvalide) babası (Kayınbaba)  ve kardeşlerinin ölmesi durumunda

ölüm izni kullanma hakkı vardır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat
Ferhat - 3 ay Önce

Yıllık izin hakkı olmayan öğretmenler ve aday memurlar bu durumdan nasıl yararlanılır?