Ölen Memur İçin Emeklilik Tazminatı (Yolluk) Ödenir mi?

Ölen Memur İçin Emeklilik Tazminatı (Yolluk) Ödenir mi? vefat eden ölen memurun aile yakınlarına mirasçılara yolluk tazminatı ödenir mi

Ölen Memur İçin Emeklilik Tazminatı (Yolluk) Ödenir mi?

Ölen Memur İçin Emeklilik Tazminatı (Yolluk) Ödenir mi? vefat eden ölen memurun aile yakınlarına mirasçılara yolluk tazminatı ödenir mi

Ölen Memur İçin Emeklilik Tazminatı (Yolluk) Ödenir mi?

Ölen Memur İçin Emeklilik Tazminatı (Yolluk) Ödenir mi?

Bilindiği üzere daha önceki yıllarda memurların emekli olmaları durumunda emekliliklerini geçireceklerini beyan ettikleri yere kadar sürekli görev yolluğu ödenmekteydi.2003 yılında yapılan düzenleme ile sürekli görev yolluğu ödemesi kaldırılmış bunun yerine ilgili personellere kanunla belirlenen tutarlarda tazminat ödemesi yapılmaya başlanmıştır.Daha önceki yıllarda parasal tutar olarak belirlenen tazminatlar 631 sayılı Kanun Hükmünde kararnamenin 14/A maddesinin c fıkrasında yapılan düzenleme ile emekli olan personele ödenecek olan emekli tazminatı  gösterge rakamı üzerinden ödenmeye başlanmıştır.

Konuya ilişkin olarak 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 1. maddesinin d fıkrasında 

" (A) bendi kapsamına giren personel ile 22.1.1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı cetvelde yer alan personel ve kamu kurumlarında işçi olarak istihdam edilenlerden; emekliliğini isteyen veya emekliye sevk olunanlara, haklarında toptan ödeme hükümleri uygulananlara, emekli iken yeniden hizmete alındıktan sonra cezaen olmamak üzere görevlerine son verilenlere, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilen veya hizmet sürelerinin bitiminde ayrılan sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erler ile terhis olan yedek subaylara ve bunlardan görevde iken ölenlerin kanuni mirasçılarına damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaksızın (12.105) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarında tazminat ödenir." hükmü yer almaktadır.

İlgili hükümden de anlaşılacağı üzere emekli olan memurlar için ödenecek olan emeklilik tazminatı memurun görevde iken  ölmesi durumunda  kanuni miraşçılarına ödenmek zorundadır.

Kanun maddesinde yer alan 12.105 rakamı toplu sözleşmelerde yapılan düzenleme ile 13.558 gösterge rakamına çıkarılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2022, 21:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
turan
turan - 1 yıl Önce

vefat eden memura emekli yolluk tazminatı ödenir mi