Aday Memurun evlilik izin hakkı varmıdır

aday memur olarak görev yapanların mazeret izni kapsamında evlilik izni kullanma hakları varmı , aday memurun evlilik izni kaç gündür?

Aday Memurun evlilik izin hakkı varmıdır

Aday Memurun evlilik izin hakkı varmıdır

657 sayılı Kanununun 104 maddesinde yer alan düzenlemeye göre memurların kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde 7 gün süre ile evlilik izni kullanma hakkı bulunmaktadır.Devlet memurlarınca kullanılmakta olan diğer izinlerde olduğu gibi evlilik izninde de izin gün hesaplaması takvim günü üzerinden yapıldığından evlilik izin süresinin bayram tatili hafta sonu tatili gibi sürelere denk gelmiş olması bu iznin süresinde herhangi bir artışa neden olmayacaktır.Bu tür tatil günleri de ilgili izin içinde sayılacaktır.

Aday Memur Evlilik İzni Kullanabilir mi?

657 sayılı kanunda sayılan yıllık izinler memurun çalışmasına hizmet süresine bağlanmış iken kanunda sayılmış olan mazeret izinleri iznin bağlandığı olayın vukuu bulmasına bağlanmıştır.Bu nedenle evlilik nedeniyle mazeret izni kullanacak olan memur aday memur veya asil memur olmasında herhangi bir farklılık yoktur.Bu nedenle resmi olarak evlilik yapan aday memurların evlilik izni kullanmasında herhangi bir engel yoktur.

Aday Memur Evlilik İznini Düğünden Önce veya Sonra  Kullanabilir mi?

Evlilik sebebine dayalı olarak verilen mazeret izni evlilik olayına bağlı olarak verileceğinden resmi nikah yapılmadan bu iznin verilmesi mümkün değildir.Ancak memur resmi nikah tarihi ile düğün merasimi tarihleri farklı ise ve memur resmi nikahı daha önce yapmış ise resmi nikah tarihinden itibaren bu izni kullanabilir.

Ancak düğünden veya resmi nikah tarihinden 20 gün 30 gün gibi süreler geçtikten sonra bu iznin kullanılması mümkün değildir.Çünkü ilgili izin memurun düğündeki işlerinden dolayı bir mazerete istinaden verilmektedir.

YORUM EKLE