Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından 13.05.2024 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde açıklanan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi'nde dikkat çeken konulardan birisi de Hazine ve Maliye Bakanlığı taşra teşkilatlanması ile ilgiliydi.

Bakan Şimşek tarafından açıklanan paketin idari yapılanmada etkinlikle ilgili kısmında; kamuda yeni kurumlar kurulmasının önüne geçeceklerini ve  idareler arası dağılımı gözden geçirerek mükerrer yapıları önleyeceklerini, bu kapsamda, birçok ilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın defterdarlıkları ve vergi dairesi başkanlıklarının bulunduğunu belirterek etkinlik için bu iki yapının birleştirileceğini açıklamıştı.

Açıklama sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı taşra teşkilatlanmasının ne şekilde olacağı merak edilirken gerek yetkililerin açıklamalrından gerekse sosyal medya paylaşımlarından konunun detayları hakkında ipuçları edinilmeye başlandı.

Birleşme Defterdarlık mı yoksa Vergi Dairesi Başkanlığı çatısı altında mı olacak?

Öncelikle birleşmenin hangi unvan altında yapılacağı konusunda çok merak ediliyordu. Bu konuda çeşitli mecralarda yapılan paylaşımlardan birleşmenin "Defterdarlık" çatısıı altında olacağı anlaşılmaktadır. Defterdarların altında ise grup müdürleri görev yapacak.

Malmüdürlükleri tamamen kapatılacak mı?

En fazla merak edilen konulardan birisi de Malmüdürlüklerinin tamamen kapatılıp kapatılmayacağı konusudur.  Gerek Bakanlık yetkilerinin yaptığı açıklamalar gerekse paylaşılan bilgiler Malmüdürlüklerinin tamamen kapatılmayacağını yönünde.

Yapılması planlanan kademeli kapatma. Malmüdürlüklerinin iş hacmi ve kapasitelerine göre yevmiye sayısı, personel durumu, en yakın ilçeye yakınlığı gibi çeşitli kıstaslara göre saymanlıklar birinci, ikinci ve üçüncü aşamada kapatılmak üzere gruplara ayrıldı. İlk olarak birinci öncelikli malmüdürlükleri kapatılacak, daha sonra sırasıyla ikinci ve üçüncü derece öncelikli malmüdürlüklerinin kapatılması yoluna gidecek. Bu şekilde kapatılacak muhasebe birimlerinin sayısı ise üçyüz ile üçyüz elli arasında değişecek. Kapatılan malmüdürlüklerinin işleri ise başka bir malmüdürlüğü ya da muhasebe müdürlüğüne devredilecek.

Adalet Bakanlığı personeli maaş promosyonunun güncellenmesini bekliyor Adalet Bakanlığı personeli maaş promosyonunun güncellenmesini bekliyor

Burada alınan sonuçlar ve paydaşların dönüşleri analiz edildikten sonra kapatılacak saymanlık sayısının artıp artmayacağına karar verilecek.

Personelin görev ve unvanları değişecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı personelinin merak ettiği konulardan birisi de personelin görev ve unvanlarının değişip değişmeyeceği yönünde. Bu konuda edinilen bigilere göre personelin görev unvanlarında büyük değişikler olmayacağı şeklinde. Personelle ilgili yapılacak tasarrufların başında kapatılan muhasebe birimlerinde görevli personelin devredilen ya da kendi talep edecekleri ve idarenin değerlendireceği bir muhasebe birimine devri olacaktır.