Memur emekli olan eşi için sürekli görev yolluğu alabilir mi?

Harcırah kanununa göre memur ve işçiler naklen memuriyet mahalli dışına atanmları ve atandıkları yere evlerini taşımaları durumunda sürekli görev yolluğu almaktadırlar.Memurun naklen atanmış olduğu dönemde eşi için harcırah alabilmesi için resmi evlilik bağı ile evli olmak zorundadır. Memurun evlilik bağıyla bağlı olduğu eşi herhangi bir yerde çalışmıyorsa ve yasal evlilik bağı ile evlilik devam ediyorsa bu eş için harcırah alınabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus memurun eşi ile arasında resmi evlilik bağının olmasıdır. Evlilik bağı olmadan memur ile birlikte yaşayan eş için naklen atanma durumunda yolluk ödenmesi mümkün değildir. Memurun eşinin kamu görevlisi ise çalışan eşin sürekli görev yolluğu kendi kurumunca ödeneceğinden memurun kamu görevlisi olan eşten dolayı harcırah alması mümkün değildir. Harcırah ödenecek memur ya da hizmetlinin kişinin eşi esnaf ise memurla birlikte yeni görev yerine bu eşin gelmesi durumunda esnaf olan eş için de harcırah ödenir.

Sürekli görev yolluğunda taksi ücreti ödenir mi? Sürekli görev yolluğunda taksi ücreti ödenir mi?

Memurun eşi emekli ise sürekli görev yolluğunda emekli olan eş içinde harcırah alınmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.  Burada dikkat edilmesi gereken memurun emekli olan eşini yeni atanmış olduğu yere götürmesidir.

Editör: TE Bilisim