Esnek çalışma uygulaması devam edecek

1 Haziran'dan itibaren izlenecek yol haritası belli oldu

Esnek çalışma uygulaması devam edecek

1 Haziran'dan itibaren izlenecek yol haritası belli oldu

Koronavirüsle mücadele kapsamında Ramazan ayı içerinde önce kısmi kapanma daha sonra ise tam kapanma tedbirlerine yer verilmişti.  Tam kapanma tedbirleri bittikten sonra ise 17 Mayıs 2021 tarihinden 01 Haziran 2021 tarihine kadar ise kademeli normalleşmeye geçildi. Kademeli normalleşme kapsamında alınan önlemler İçişleri Bakanlığı'nın Genelgesi ile duyurulmuştu.

1 Haziran 2021 tarihinden itibaren izlenecek yol haritası merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında yeni döneme ilişkin şu açıklamaları yaptı:

-Haziran ayı aşı seferberliği ayına dönüştürülecek. Kendi aşımız da yıl bitmeden tamamlanacak.

-Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamalrı hafta içi ile cumartesi günlerinde 22.00-05.00 arasında olacak. Pazar günü ise tam gün yasak olacak.

-Lokanta, kafeterya gibi yeme içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında servis hizmeti verebilecek. Saat 24.00'e kadar paket servisi yapılabilecek. Bu mekanlarda pazar günleri sadece paket servisi yapacak.

-Düğün ve nikah törenleri yapılabilecek.

-Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında çalışabilecek.

-Üniversiteler 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacak.

-Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebilecek.

-Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecek.

Üniversiteler dışındaki eğitim-öğretim faaliyeti hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Alınacak önlemlerin detayları ise İçişleri Bakanlığı Genelgesinde yayımlanacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 20:38
YORUM EKLE