Harcırah Ödemelerinde Seyahat Gün Hesabı Nasıl Yapılır?

geçici ve sürekli görev yolluğu ödemelerinde yolda geçen süreler için gündelik yolluk verilmesinde harcırah nasıl hesaplanır

Harcırah Ödemelerinde Seyahat Gün Hesabı Nasıl Yapılır?

Harcırah Ödemelerinde Seyahat Gün Hesabı Nasıl Yapılır?

Geçici görev ile görevlendirilen memurlara ödenen geçici görev yolluğunda ve   naklen atanan memurlara ödenen  sürekli görev yolluğu hesaplamalarında memurlara ödenen harcırah içerisinde yer alan unsurlardan biriside memurun yolda geçirmiş olduğu süreler için ödenen yevmiyedir.Çoğu kurum yolda geçen süreler için hesaplanacak olan yevmiye miktarını tarihler üzerinden hesaplayarak bazen personellere fazla harcırah ödemekte bazı kurumlar ise yolda geçen süreler için 1/3 veya 2/3 oranlarında harcırah ödeyerek eksik ödeme yapmaktadır.Geçici görev veya sürekli görev yolluğunda memurlara ödenecek olan gündelik miktarına ilişkin açıklama 6245 sayılı harcırah kanununun 43. maddesinde yapılmıştır.

6245 sayılı Harcırah Kanununun “Memleket iç ve dışında seyahat günlerinin hesabı” başlıklı 43 üncü maddesinde, “Seyahat günlerine ait yevmiyeler, seyahat edilen vasıtanın hareket saatinden gidilecek yere muvasalat saatine kadar geçen her 24 saat için hesap olunur. Bu süreden az devam eden seyahatler bir gün itibar olunur. Seyahat müddetinin her 24 saati aşan kesri tam gün sayılır.” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu madde hükmü seyahat süresi için hesaplanacak harcıraha ilişkin olup, madde hükmüne göre seyahat günlerine ait yevmiyeler, seyahat edilen aracın hareket saatinden gidilecek yere varış saatine kadar geçen süreler dikkate alınarak belirlenmektedirBu itibarla, seyahat yevmiyeleri için hesaplanacak harcırah miktarı ilgililerin hangi gün seyahat ettiğine değil, seyahatin ne kadar sürdüğüne bağlı bulunmaktadır. Dolayısıyla, 24 saatten az süren seyahatlerin bir tam gün itibar olunarak hesaplanması, 24 saati aşan seyahatlerin de her 24 saati aşan kesrin tam gün sayılarak hesaplanması gerekmektedir.


Günübirlik gelinip gidilen yerler için ise harcırah hesaplaması harcırah kanununun 39. maddesinde yer alan hususlar doğrultusunda yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 08:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üzeyir Berk Yorulmaz
Üzeyir Berk Yorulmaz - 3 ay Önce

Hadi bakalım