Kamu işçilerinde tek hekim rapor sınırlaması var mı?

kamuda 4 d li olarak çalışan kamu işçilerinin yıl içerisinde tek hekimden almış oldukları sağlık raporlarında 40 gün sınırlaması var mı?

Kamu işçilerinde tek hekim rapor sınırlaması var mı?

Kamu işçilerinde tek hekim rapor sınırlaması var mı?

kamuda 4 d li olarak çalışan kamu işçilerinin yıl içerisinde tek hekimden almış oldukları sağlık raporlarında 40 gün sınırlaması var mı?

Bilindiği üzere kamuda çalışan memurların bir yıllık dönemde tek hekimden alacakları sağlık raporlarında 40 gün sınırlaması vardır. kamuda işçi olarak çalışanların almış oldukları sağlık raporlarında bu şekilde bir sınırlamanın olup olmadığı ise işçiler ve idareler arasında tereddüte neden olmaktadır. Kamuda çalışan işçiler açısından tek hekimden alınacak sağlık raporları için bu şekilde bir sınırlama yoktur.Kamuda çalışan işçiler aşağıda gösterilen süreler kadar sağlık raporu alma hakkına sahiptirler.

İşçilerin çalışma sürelerine göre alabilecekleri sağlık raporu süreleri 

  • İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçiler 8 hafta
  • İşyerindeki kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl (dahil) arasında olan işçiler 10 hafta
  • İşyerindeki kıdemi 1,5 yıldan çok 3 yıla kadar (3 yıl dahil) olan işçiler 12 hafta
  • İşyerindeki kıdemi 3 yıldan çok olan işçiler 14 hafta

İşçi tarafından alınmış olan kesintisiz raporlar bu sayılara ulaştığı anda işçi artık işveren tarafından İş Kanunu’nun 25/1 maddesi gereğince kıdem tazminatı ödenerek; fakat ihbar süresi kullandırılmadan işten çıkarılabilir.

YORUM EKLE