Öğrenim kredisi borcu için mal bildirimi verilir mi

memur olarak atanan öğretmen sağlık personeli v.b kadrolarda bulunanlar öğrenim kredisi harç kredisi borçları için mal bildirimi verecekmi

Öğrenim kredisi borcu için mal bildirimi verilir mi

Memur öğrenim kredisi harç kredisi borcu için mal bildirimi vermeli mi?

Kamuya atanan memurların ilk defa verdikleri mal bildirimi ile daha sonraki yıllarda verecekleri mal bildirimlerinde bildiirmde bulunmak zorunda oldukları durumlardan biriside borçlara dair bildirimin yapılmasıdır. Kamu görevlilerinin işe girişlerinde (işe giriş için gerekli belgeler arasında yer alır ve bu belge olmadan göreve başlatılmaz),

Kamu görevlilerinin; eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait taşınmaz malları ile kendisine yapılan aylık net ödemenin 5(beş) katından fazla tutarlardaki malları (her biri için ayrı olmak üzere, para, hisse senetleri ve tahviller ile altın, mücevher ve diğer taşınır malları, hakları, alacakları ve gelirleriyle bunların kaynakları, borçları ve sebepleri), mal bildiriminin konusunu teşkil eder. 

Mal bildiriminin konusunundan da anlaşılcağı üzere borçlara dair yapılacak olan bildirimde borcun nereye olduğu herhangi bir önem teşkil etmemektedir. Borcun bildirilmesi için önemli olan memurun borcunun almış alcak olduğu aylık maaş tutarının beş katını aşıp aşmadığıdır. Memurun borcu maaş tutarının beş katını aşıyorsa memur bu durumu mal bildiriminde bildirmek zorundadır.

Göreve yeni atanan memurların ilk göreve başlamalarında vermil oldukları mal bildiriminde de borçlara ait mal bildirim formunda doldurulurken memur atandığı kadro için alacağı maaş bilgisini kurumundan öğrenerek ona göre mal bildirimi yapmak zorundadır.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2021, 11:20
YORUM EKLE