Memur Anne ve Babası İçin Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Memur Anne ve Babası İçin Yeşil Pasaport Alabilir mi? Memur hangi yakınları için yeşil hususi pasaport alabilir ? Hangi memurlar yeşil pasaport alabilir

Memur Anne ve Babası İçin Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Memur Anne ve Babası İçin Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Devlet memuru olarak görev yapan kişiler 5682 sayılı kanunda sayılan durumların varlığı halinde kendileri ve bazı yakınlarına yeşil pasaport alma hakkında sahiptirler.Memurların yeşil pasaport alma hakkında sahip yakınları içinde bakmakla yükümlü olduğu anne ve babasının olup olmadığı memurlar arasında merak konusu olmaktadır.Bu yazımızda bu husus ile birlikte yeşil pasaport hakkında merak edilen diğer konuları açıklamaya çalışacağız.

Memurun anne ve babası için yeşil pasaport alıp alamayacağı hususunun cevabı 5682 sayılı kanununun 14. maddesinde açıklanmıştır.

İlgili kanunun 14 maddesine göre memurların anne ve babaları için yeşil pasaport almaları mümkün değildir.

Memurlar Çocukları İçin Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir.

Memurlar Eşleri İçin Yeşil Pasaport Alabilir mi?

5682 sayılı kanunun 14. maddesinde yer alan düzenlemeye göre yeşil pasaport alma hakkına sahip memurların eşlerinede yeşil pasaport verilir.Hususi damgalı pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise ayrı neviden pasaport verilmesi mümkündür.

Hangi Memurlar Yeşil Pasaport Alabilir ?

Yeşil (Hususi Damgalı) Pasaportların kimlere ne şekilde verileceği 5682 sayılı pasaport kanunun 14 maddesinde belirlenmiştir. Buna göre;

a- TBMM eski üyeleri (kurucu ve danışma meclisi üyelerine bu sıfatları gereği yeşil pasaport verilmez).

b– Eski bakanlar

c– 1. 2. 3. derece kadroda bulunan devlet memurları ve kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış bulunanlara,

d– 1. 2. 3. derecede kadrolara karşılık gösterilmek üzere sözleşmeli olarak çalıştırılan devlet memurları ve diğer kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış bulunanlara,

e– Sözleşmeli olarak çalışanlardan kadro karşılıkları olmayan ancak T.C. emekli sandığı  ile ilgilendirilip emekli   kesenekleri 1. 2. 3. kadro derecelerden kesilmekte olan devlet memurları ve diğer kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış bulunanlara,

f– Görevleri süresince, İl ve İlçe Belediye Başkanları ve ilk kademe Belediye Başkanları, eşleri,  bu tür pasaportu almaya hakkı bulunduğu sırada vefat eden ve başkasıyla evlenmemiş eşlere

g– 18 yaşını ikmal etmemiş çocuklara ( müracaat tarihi itibariyle ay, gün ve yıl dikkate alınarak 6 aydan az olmamak  kaydıyla)

Kişiler yeşil pasaport alabilmektedirler.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2019, 22:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.