Mesai saati dışındaki toplantıya katılmamak disiplin suçu olur mu?

Mesai saati dışındaki toplantıya katılmamak suç teşkil eder mi?, Mesai saati dışındaki toplantıya katılmamak disiplin suçu olur mu?

Mesai saati dışındaki toplantıya katılmamak disiplin suçu olur mu?

Mesai saati dışındaki toplantıya katılmamak suç teşkil eder mi?

Cumartesi günü gerçekleştirilen okul aile birliği genel kurul toplantısına katılmadığı gerekçesiyle disiplin cezasıyla tecziye edilen bir sendika üyesi  adına açılan davada, mahkeme, personelin kendisine bir gün önce bildirilen ve mesai saatleri dışında gerçekleştirilen toplantıya katılmamasından dolayı verilen disiplin cezası verilemeyeceği yönünde karar verdi.

Erzurum 1. İdare Mahkemesi, “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nin 9. maddesinde genel kurul toplantılarının yeri, zamanı ve gündeminin en az 15 gün öncesinden üyelere bildirilmesinin düzenlendiği, davacıya ise bildirimin toplantıdan bir gün öncesinde yapıldığı görüldüğünden, davacının kendisine bir gün öncesinde bildirilen ve mesai saatleri dışında Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantıya katılmamasında kusurlu davrandığından bahsedilemeyeceği anlaşıldığı” gerekçesiyle dava konusu disiplin cezasıyla tecziye edilme işlemini hukuka aykırı buldu.

Kararı okumak için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 16:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.