Lisans mezunu önlisans veya lise düzeyinden kpss ye girebilir mi?

lisans mezunlarının alt öğrenimden kpss girme hakkı, lisans mezunu lise kpss ye girebilir mi, lisans mezunu önlisans kpss girebilir mi, önlisans mezunu lise kpss girebilir mi

Lisans mezunu önlisans veya lise düzeyinden kpss ye girebilir mi?

Lisans mezunu önlisans veya lise düzeyinden kpssye girebilir mi?

Memur olmak üzere ösym başkanlığınca yapılan sınavlara katılan memur adaylarının alt öğrenimden sınava girilip girilemeyeceği hususunda tereddüt yaşadıkları sitemize gelen sorulardan anlaşılmaktadır. Lisans mezunu olanlar daha önce veya lisans mezuniyetinden sonra önlisans okurlarsa önlisans düzeyinden sınava girme hakkı olup olmadığını, önlisans mezunları ise lise düzeyinden sınava girme hakları olup olmadığını sormaktadırlar. Daha önceki yıllarda danıştay kararı ile bazı bölümler için bu hak verilmişken artık adaylar en yüksek mezuniyetleri neyse ona göre sınavlara girmek zorundadırlar. Ancak sınav tarihlerine ve kişinin mezun olup olmama durumuna göre bazı özellikli durumlar olmaktadır. Bunun için adaylar kpss sınav klavuzlarında yer alan bilgileri iyi kontrol etmeleri gerekir.

Örneğin 2020 lisans sınavında alt öğrenim ile alakalı yer alan bölüme aşağıda yer verilmiştir.

Bir lisans programından (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim), 13 Temmuz 2020 tarihi ve öncesinde mezun olanlar, lisans düzeyinden KPSS’ye girmek zorundadır. Bir lisans programından 13 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla mezun olmamış olmak koşuluyla; ön lisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim) veya ortaöğretim (lise veya dengi meslek lisesi) mezunları ile bu kurumlardan mezun olabilecek durumda olanlar, KPSS’ye ortaöğretim/ön lisans düzeyinde girebileceklerdir. Bir lisans programından 13 Temmuz 2020 tarihinden sonra mezun olacaklar ise mezuniyet durumlarını göz önünde bulundurarak, KPSS’ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/ön lisans düzeyinden girebileceklerdir. Adayların birden fazla öğrenim düzeyinde KPSS’ye girmeleri mümkün değildir. KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans sınavıyla ilgili kılavuz ayrıca hazırlanacak ve adaylara duyurulacaktır.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 10:58
YORUM EKLE