Sözleşmeli öğretmen olarak atanıp göreve başlamayanların durumu

Sözleşmeli öğretmen olarak atanıp göreve başlamayanlar yeni öğretmen alımına başvurmak için 1 yıllık bekleme süresine tabimidir

Sözleşmeli öğretmen olarak atanıp göreve başlamayanların durumu

Sözleşmeli öğretmen olarak atanıp göreve başlamayanların durumu

Milli eğitim bakanlığınca 4 b li sözleşmeli olarak alımı yapılan öğretmenlerin 4 b li alıma başvurup ataması yapıldıktan sonra göreve başlamaması nedeniyle ataması iptal edilenlerin daha sonraki alımlara başvuru yapıp yapamayacağı öğretmen adayları arasında merak konusu olmaktadır. Almış olduğu kpss puanı ile başvurmuş olduğu öğretmen alımında ataması yapıldığı halde göreve başlamayan öğretmenlerin atamaları Milli eğitim bakanlığınca iptal edilmektedir. Ataması iptal edilen öğretmen adayları ise sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair esaslarda yer alan düzenlemeler ile öğretmen atamalarına ilişkin olarak milli eğitim bakanlığınca yayımlanan klavuzlarda yer alan bilgilere göre 1 yıllık bekleme süresini tamamlamadan yeni atamaya başvuru yapamamaktadırlar.

Öğretmen alımına ilişkin klavuzda konuya ilişkin olarak aşağıda yer alan düzenleme yer almaktadır.

"657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atanan; ancak ataması iptal edilenler ile sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak"

YORUM EKLE