Yetim Aylığı Alan Çocuk İçin Aile Yardımı Ödeneği Alınabilir mi?

Memurun Yetim Aylığı Alan Çocuk İçin Çocuk Yardım Alması  Bilindiği

Yetim Aylığı Alan Çocuk İçin Aile Yardımı Ödeneği Alınabilir mi?

Memurun Yetim Aylığı Alan Çocuk İçin Çocuk Yardım Alması 


Bilindiği üzere bazı durumlarda anne veya  babası memur olan kamu personelinin ölmesi durumunda gerekli şartların taşınması kaydıyla ölen memurun çocuklarına yetim aylığı bağlanmaktadır.Daha önce anne ve babası sağ olan çocuk için gerekli şartları taşıması kaydıyla memur olan eşlerden birisi çocukları için aile yardım ödeneği alabilmektedir.


657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Çocuk İçin Aile Yardımı Verilemeyecek Haller başlıklı 206. maddesinde hangi durumlarda aile yardımı ödeneğinin kesileceği ayrıntılı olarak anlatılmıştır.İlgili madde incelendiğinde aylık bağlanan çocuklara ilişkin herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.İlgili madde de "Kendileri hesabına ticaret yapan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışan çocuklar " ibaresi ile çalışan çocuklar için aile yardımı ödeneği alınamayacağı hüküm altına alınmıştır.


Konuya ilişkin ayrıntılı açıklama 88 Sıra Nolu Devlet Memurları Genel Tebliğinin Aile Yardım Ödeneği başlıklı X maddesinin  7 nolu fıkrasında "Özel kesimce okutulan veya burs verilen, T.C. Emekli Sandığınca yetim aylığı bağlanan, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan kredi alan, Açık Yüksek Öğretimde öğrenim gören çocuklar için de aile yardımı ödeneği verilmesine devam olunacaktır."şeklinde yapılmıştır.


İlgili tebliğdeki hüküm değerlendirildiğinde Devlet memuru olan birisinin çocukları memur olan eşinin ölümünden dolayı yetim aylığı almakta ise Devlet Memurları kanununda yer alan düzenlemeler doğrultusunda kız çocuklar için yaş şartı olmaksızın evlenene kadar veya kız çocuğun menfaat karşılığı çalışmaya başlayacağı tarihe kadar yetim aylığı alsa bile aile yardımı ödeneği verilmesi gerekmektedir.Devlet Memurunun erkek çocuğu için ise evlenene kadar,menfaat karşılığı çalışmaya başlayana kadar veya 25 yaşını doldurana kadar aile yardım ödeneği ödenmesi gerekmektedir.


Bu yazının tüm hakları Mevzuatinyeri.com’a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Aktif link verilmek suretiyle paylaşılabilir.


 Diğer güncel makalelerimizden haberdar olmak için Facebook Grubumuza üye Olabilirsiniz.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 16:48
YORUM EKLE