Burs Alan Çocuklara Aile Yardımı Ödeneği Ödenmeye Devam Edecek

Kamu Hakem Kurulu Kararında Burs Alan Çocuklara Aile Yardımı Ödeneği Ödenmesi

Burs Alan Çocuklara Aile Yardımı Ödeneği Ödenmeye Devam Edecek

Burs Alan ve Devletçe Okutulan Çocuklara Aile Yardımı Ödeneği Ödenir mi?

Devlet memurlarına eşleri ve çocukları için aile yardımı ödeneği ödenmektedir. Devlet Memurları Kanunu'nda aile yardımı ödeneğinin kime, nasıl ve hangi şartlar altında ödeneceğine dair hükümler bulunmaktadır. Kanunda, aile yardımından faydalanamayacak olanlara ilişkin hükümler de yer almaktadır.

 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun  206 maddesininde Burs alan ve Devletçe Okutulan Çocuklar için devlet memurunun aile yardımı alamayacağı hüküm altına alınmıştır. Bir önceki toplu sözleşme döneminde burs alan ve devletçe okutulan çocuklar için devlet memuruna aile yardımı ödeneği verileceği yönünde karar alınmıştı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı gereğince, 2020-2021 yıllarında da burs alan veya Devletçe okutulan çocuklara aile yardımı ödenmesine devam edilecektir.

Toplu sözleşmenin ilgili hükmü aşağıda yer almaktadır;

"Burs alan veya Devletçe okutulan çocuklar için aile yardımı ödeneği verilmesi
Madde 10- (1) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 202 nci maddesi ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 153 üncü maddesi uyarınca çocuk için verilmekte olan aile yardımı ödeneği, burs alan veya Devletçe okutulan çocuklardan anılan Kanunlarda bu ödeneğin verilmesine ilişkin diğer şartları taşıyanlar için de aynıusul ve esaslar dahilinde ödenir"

Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 21:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.