Annesi Babası Ölen Memur Ölüm Yardımı Alabilir mi?

Memur Ölüm Yardımı Ödeneği Annesi Babası Ölen Memur Ölüm Yardımı Alabilir mi memur anne veya babasının vefat etmesi durumunda ölüm yardımı alırmı , memur 2020 ölüm yardımı tutarları

Annesi Babası Ölen Memur Ölüm Yardımı Alabilir mi?

Memur Ölüm Yardımı Ödeneği

Annesi Babası Ölen Memur Ölüm Yardımı Alabilir mi?

Bilindiği üzere devlet memurunun yakınlarının ölmesi durumunda memurun kendisine ve  memurun kendisinin ölmesi durumunda memurun yakınlarına  657 sayılı devlet memurları kanununda yer alan düzenlemeye göre ölüm yardımı ödeneği ödenmektedir.Bu yardımın memurun hangi yakınlarının vefat etmesi durumunda ödeneceğine ilişkin düzenleme 657 sayılı kanunun 208. maddesinde yapılmıştır.

İlgili kanun maddesinde yer alan düzenlemeye göre memur aşağıda gösterilen yakınlarının ölmesi halinde ölüm yardımı ödeneğinden faydalanır

-Memurun memur  olmayan eşinin ölmesi durumunda memura ölüm yardımı ödeneği ödenir.

-Memurun aile yardımı ödeneğine müstehak çocuğunun  ölmesi halinde memura  ölüm yardımı ödeneği ödenir.

Kanun maddesinde sayılan kişiler haricindeki memurun yakınlarının ölmesi durumunda memurun ölüm yardımı ödeneğinden faydalanması mümkün değildir.Bu nedenle memurun anne veya babasının ölmesi durumunda memura ölüm yardımı ödeneği ödenmez.

Ölüm Yardımı Ödeneğinden Hangi Kesintiler Yapılır ?

657 sayılı kanunu 208. maddesinde yer alan düzenlemeye göre memur veya kanunda gösterilen memurun yakınlarına ödenecek olan ölüm yardımı ödeneğinden her hangi bir kesinti yapılmaz.

2020 Temmuz-Aralık Dönemi Ölüm Yardımı Ödeneği Miktarları

Ölen Kişi Hesaplama Tutar
Es veya Çocugun Ölümü (8000+1500)*0,154461 1.467,37-TL
Memurun Ölümü  [(8000+1500)*0,154461]*2 2.934,75 -TL

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 09:51
YORUM EKLE