SGK Personeli ihraç edilen personel hakkındaki işlemlerinden sorumlu tutulmayacak.

SGK Personeli OHAL kapsamındaki işlemlerinden sorumlu tutulmayacak.

SGK Personeli ihraç edilen personel hakkındaki işlemlerinden sorumlu tutulmayacak.

SGK Personeli OHAL kapsamındaki işlemlerinden sorumlu tutulmayacak.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 7194 sayılı yasa ile SGK personeline OHAL kapsamında yaptıkları işlemlerden dolayı koruma sağlandı. Yapılan düzenlemeye göre, Ohal işlemleri kapsmında ihraç edilen kişilerden adli veya idari soruşturma veya kovuşturması devam edenlerin sosyal güvenlik haklarına ilişkin başvuruları hakkında 31/10/2019 tarihine kadar karar alan, bu kararları yerine getiren veya işlem yapmayan kamu görevlilerinin bu karar ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluk doğmayacak.

İhraç edilen personelin başvurularına ilişkin 31 Ekim 2019 tarihinden sonra alınan karar alanlarla  ve alınan kararları yerine getirenler ile başvurulara ilişkin işlem yapmayan kamu görevleri ise hukuki, idari, mali ve ceza sorumlulukla karşılaşabilecek.
 

7194 sayılı yasanın 50. maddesi aşağıda yer almaktadır.

MADDE 50 – 8/11/2016 tarihli ve 6755 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 37 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(3) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan ve bu nedenle kamu görevinden çıkarılmış olan kişilerden, adli veya idari soruşturma veya kovuşturması devam edenlerin sosyal güvenlik haklarına ilişkin başvuruları hakkında 31/10/2019 tarihine kadar karar alan, bu kararları yerine getiren veya işlem yapmayan kamu görevlilerinin bu karar ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz.”


Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 13:33
YORUM EKLE