Milli Eğitim Bakanlığı, kadroya geçen işçilerin zam oranı hakkında açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı, kadroya geçen işçilerin zam oranı hakkında açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı, kadroya geçen işçilerin zam oranı hakkında açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin zam oranı hakkında açıklama yaptı. Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıya göre, 696 sayılı KHK ile kadro alan işçilerle ilgili olarak ;

-Öncelikle aylık/günlük brüt asgari ücretin (2.943 TL/Ay, 98,10 TL/Gün) altında kalan ücretler, önce asgari ücret seviyesine yükseltilecek daha sonra bu miktarın üzerine tabi oldukları toplu iş sözleşmesi gereğince 01 Ocak 2020 tarihinden geçerli %4 oranında zam yapılacak.

-Brüt günlük/aylık asgari ücretin üzerinde ücret alanlara ise tabi oldukları toplu iş sözleşmeleri gereğince 01/01/2020 tarihinden geçerli yalnızca %4 oranında artış yapılacak.

-Bu işçilerden kadroya geçmeden önce aşçı, şoför, teknik personel, kaloriferci, host, hostes ve benzeri görevler nedeniyle asgari ücretin %20, %30, %40 vb. oranlarda arttırılması şeklinde ücret alanlara, kadroya geçtikleri 02/04/2018 tarihi itibariyle aynı oranlarda arttırılmış ücretleri üzerinden kadroya geçtiklerinden ve bugüne kadar da tabi oldukları toplu iş sözleşmesi gereğince her altı ayda bir %4 oranında zam alarak geldiklerinden, mevzuatın öngördüğü bu uygulamanın dışına çıkılarak tekrar eskisi gibi yeni asgari ücretin üzerine %20, %30, %40 gibi oranlarda bir artış yapılamayacak.

-Ayrıca son zamanlarda engelli, eski hükümlü, terör mağduru, 3713 sayılı Kanun veya 5510 sayılı Kanun kapsamında ilk defa işe başlayanlardan, ücretleri yeni asgari ücretin altında kalanlar var ise bu işçilerin ücretleri de asgari ücret seviyesine yükseltilecek

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 08:47
YORUM EKLE