Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Eksik Promosyon Ödeniyor

Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Eksik Promosyon Ödeniyor, Promosyon anlaşması sonrası göreve başlayan işçiler için yeni bir protokolle daha az promosyon ödemesi yapılması mevzuata aykırıdır.

Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Eksik Promosyon Ödeniyor

Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Eksik Promosyon Ödeniyor

Kadroya Geçen Taşeron İşçiler Maaş Alınan Bankadan Promosyon Alabilecek mi? başlıklı yazımız ile kadroya geçen taşeron işçilerin hangi şartlarda banka promosyonundan faydalanacağı hususunda gerekli açıklamaları yapmıştık.İlgili yazımızda banka ile kurum arasında yapılan promosyon sözleşmesinde sonradan kurumda çalışmaya başlayan personellere promosyon ödenmesine ilişkin hüküm olması şartı ile taşeron işçi iken kadroya geçen işçilerin promosyon süresi ve çalışma süreleri doğrultusunda promosyon ödenmesi gerektiğini açıklamıştık.

Ancak sitemize sorulan sorulardan anlaşıldığı üzere Bankalar kadroya geçen işçilerin maaşlarının düşük olması nedeniyle daha önce yapılan maaş promosyon sözleşmesinden kadroya geçen işçilerin faydalanmaması için kurumlarla yeni protokol yaparak daha az promosyon ödemesi yapmaktadırlar.

Bu gibi durumlarda eksik ödenecek olan promosyon paralarında bankalar kurumla yapılan ek protokol nedeniyle ilk protokolde yer alan "sonradan işe başlayacak olanlara promosyon ödemesi yapılır" hükmüne istinaden sorumlu oldukları ödemelerden kurtulmaktadırlar.

İdareler bankalarca teklif edilen ek protokol tekliflerini kabul etmemeli ve eğer ilk yaptıkları protokolde sonradan gelen personele promosyon ödemesi yapılması yönünde hüküm varsa kadroya geçen taşeron işçiler içinde bankaca promosyon ödemesi yapılmasını talep etmeli,protokole aykırı hareket eden banka olursa ilk imzalanan protokolde yer alan hususlar doğrultusunda protokol iptal edilmelidir.

Sonradan yapılan ek protokolle kadroya geçen işçilere eksik ödeme yapılmasına sebep olan idareler  İdarenin de iradesini ortaya koyarak imzaladığı bu protokollerden sorumlu olacaklardır.İlk yapılan promosyon sözleşmesinde yer alan maddelerin uygulanmasını talep etmeyen   İdareler , Anayasanın 125 inci maddesinde de yer verildiği üzere, çalışanına vermiş olduğu bu zararı tazmin etmekle yükümlüdür.

Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 11:41
YORUM EKLE