Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme ilişkin açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme ilişkin açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme ilişkin açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme ilişkin açıklamalar

Koronavirüsle mücadele kapsamında Ramazan ayı içerinde önce kısmi kapanma daha sonra ise tam kapanma tedbirlerine yer verilmişti.  Tam kapanma tedbirleri bittikten sonra ise 17 Mayıs 2021 tarihinden 01 Haziran 2021 tarihine kadar ise kademeli normalleşmeye geçildi. Kademeli normalleşme kapsamında alınan önlemler İçişleri Bakanlığı'nın Genelgesi ile duyurulmuştu.

Kademeli normalleşme süreci ve daha sonrasında hangi adımların atılacağını merak edenler bugünkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında yapılacak açıklamaları bekliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde alınacak önlemleri şu şekilde sıraladı:

Mayıs ayı sonuna kadar kademeli kısıtlama Genelgesindeki önlemlerin uygulanacağını açıkladı.

1 Haziran'dan sonrasıba ilişkin alınan önlemleri ise önümüzdeki günlerdeki geliişmelere göre kamuouyu ile paylaşacaklarını ifade etti. Aşı faaliyetlerine hız verileceğini ifade etti.


Alınan tedbirlerle salgının kontrole alındığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir müddet daha ihtiyatlı davranılacağını ifade etti. Artık katı tedbilere ihtiyaç duyulmayacağını umduğunu da ifade etti. Salgın süresince verilen destekleri açıklayan Erdoğan, 645 bin emeklinin maaşlarını1.500-TL'ye çıkarttıklarını belirtti.

Esnaflara yönellik yeni bir destek paketini de açıkladı. Esnafları iki gruba ayrılarak destek verileceği ifade edildi. Buna göre;

Esnaflardan birinci grubunu oluşturan birinci grup işletmelere bir defaya mahsus 5.000-TL hibe desteği verileceğini açıkladı. 

İkinci grubu oluşturan esnaflara ise bir defaya mahsus 3.000-TL'ye varan hibe ödemesi verileceğini açıkladı.

Destek programlarının ayrıntıları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak.

Çiftçilere yönelik destek paketini de açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilerden bütün topraklarını ekmelerini istedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2021, 19:52
YORUM EKLE