EYT düzenlemesinin detayları açıklanıyor

EYT düzenlemesinin detayları açıklanıyor

EYT düzenlemesinin detayları açıklanıyor

EYT düzenlemesinin detayları açıklanıyor

EYT düzenlemesinin detayları açıklanıyor

EYT düzenlemesinin detayları açıklanıyor

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesinin ayrıntıları açıklanıyor.  Ak parti grup başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, eyt teklifi ile ilgili şunları açıkladı:

-Sözlerine EYT'li kardeşlerini selamlayarak başlayan Akbaşoğlu, bir sözlerini daha yerine getirmenin bahtiyarlığı içerisinde olduklarını ifade etti.


-Daha önceden söz verdikleri 5 konuyu çözüme kavuşturduklarını, bunun mutluluğunu yaşadıklarını, asgari ücretle ilgili düzenleme yapıldığını, Memur ve emeklilerle ilgili SSK, Bağ- Kur, Emekli Sandığı, bütün emeklilerimizi maaşlarının düzenlenmesiyle ilgili adımları atacaklarını, 3600’ü hayata geçirdiklerini 500 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini temin ettiklerini ve  EYT ile ilgili yasal düzenlemin tamamlandığı belirtti.

-Yapılan düzenlemenin 5 milyona yakın kişiyi etkileyeceğini, yaş şartını ortadan kaldırdıklarını, mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan istisnasız emekli olabilme haklarına sahip olacağını ifade etti.
 

-Düzenlemenin önümüzdeki hafta ortasında yasalaşmasını beklediklerini söyledi. 

-Teklifte bir düzenleme de emekli olduktan sonra yeniden çalışan işçileri çalıştıran işverenler için yapılacak. Buna göre, emekli olan çalışan eski işyerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlaması durumunda, işverenlere tüm çalışanlarla ilgili yaklaşık 500 TL destekleme yapılacak.

-Zorunlu emeklilik uygulaması kaldırılacak.

-Düzenlemede hiçbir çalışan grubu için ayrım olmadığını, istisnasız tüm grupları içine aldığını, taşerondan kadroya geçenlerin de bu düzenlemeden yararlanacağını, kadroya geçen işçiler için yapılan önemli bir düzenlemenin ise emeklilik hakkı doğmuş ama emekli olmak istemeyen kişilerin çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2023, 11:53
YORUM EKLE